Maja Kwiatkowska
Diagnoza
Cukrzyca typu 1
Cel zbiórki
Dnia 5 lutego 2024 roku poczuliśmy jakby cały świat nam się zwalił. Tego dnia nasza córka Maja trafiła do szpitala w bardzo poważnym stanie. U córki stwierdzono Cukrzycę typu 1 z powikłaniami (Kwasica ketonowa)
Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy, że to jest choroba przewlekła i nieuleczalna.
Cukrzyca zmieniła diametralnie nasze życie, odebrała nam beztroskość, spontaniczność i spokój ducha. Musiałam zrezygnować z pracy, aby móc opiekować się naszą córką, mąż też musiał zmienić pracę, aby być z nami blisko domu.
Teraz wiemy ze jest to codzienna walka o zdrowie i życie naszej córki. Walczymy dzień i noc z niskimi i wysokimi cukrami, Maja musi mieć zbilansowaną dietę, obliczamy ważymy, mierzymy, aby jej nie zaszkodzić. Zbyt niski cukier może doprowadzić do śpiączki, a wysoki może uszkadzać narządy.
Oprócz tego Maja posiada pompę insulinową, którą trzeba kontrolować, zmieniać zbiorniki z insuliną, wkłucia, czujniki cgm. itd. Pomoc od NFZ nie pokrywa całkowicie kosztów związanych z tą chorobą, osprzęt i akcesoria do pompy są częściowo refundowane.
Zdrowie naszej córki musimy kontrolować także u innych specjalistów: stomatologa, okulisty, diabetologa, psychologa. A wszystko po to, aby nie doszło do żadnych powikłań ze zdrowiem. W większości wizyty są prywatne.
Mamy za sobą wiele nieprzespanych nocy i stresogennych dni. Ten lęk o zdrowie i lepsze jutro dla naszej córki towarzyszy nam już na każdym kroku naszego życia.
Dlatego szukamy wsparcia i pomocy w walce z tą chorobą, bo każdy dzień to walka o lepsze jutro dla Mai.
Przewlekłość cukrzycy typu 1 powoduje, że dziecko musi często przebywać w szpitalu, gdzie jest narażone na ból (iniekcje insuliny, nakłucia diagnostyczne), szpitalny rygor, utrudnienie nauki. Dziecku w wieku szkolnym nie wystarcza „bycie chorym”, szczególnie wówczas, jeżeli choroba łączy się z doznaniami bólowymi i złym samopoczuciem.
Przewlekłymi powikłaniami cukrzycowymi są z kolei:
neuropatia- zaburzenia funkcji nerwów. Jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem. Objawy są różnorodne, min. zaburzenia czucia, pieczenie, ból a także zaburzenia pracy serca czy innych narządów.
nefropatia – uszkodzenie nerek,
zaburzenia widzenia – retinopatia i zaćma,
zwiększone ryzyko miażdżycy i chorób sercowo – naczyniowych,
zespół stopy cukrzycowej,
powikłania w układzie kostnym i stawowym.
Poznaj naszych podopiecznych
Skontaktuj się z nami
Masz pytania
Napisz do nas ! Skorzystaj z formularza kontaktowego.
Biuro Stowarzyszenia
Zielona Góra, ul. Wazów 3. W samym sercu Parku Tysiąclecia.
tel. +48 575 515 558
Biuro czynne jest:
pn. - czw., godz. 12:00 - 18:00
pt., godz. 9:00 - 15:00
Adres do korespondencji
ul. Bema 7/6
65-035 Zielona Góra
Zapraszamy do kontaktu
email wartojestpomagac@gmail.com
telefon +48 603 55 17 57 +48 536 055 056
Konto Stowarzyszenia
nr konta mBANK SA:
75 1140 1850 0000 2096 6400 1002