Wybieramy program do rozliczania PIT

Jak każdy nowy rok 2019 przyniósł nam między innymi obowiązek rozliczenia pitów za miniony 2018 rok podatkowy. Aby poprawnie, szybko i bez wysiłku spełnić ten obowiązek, możemy wykorzystać program do rozliczania PIT 2018.

Jak znaleźć odpowiedni program do pitów

Program do rozliczania pitów nietrudno znaleźć w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce np. frazę: PIT program, PIT 2018 program, pity 2018 program, PIT 2019 program, program do pitów 2019, rozliczenie PIT program lub podobne.

Program rozliczenia PIT 2018 może być umieszczony pod hasłem: program do rozliczenia PIT 2018 albo program do rozliczenia pit 2019. Należy zwrócić uwagę, aby program do rozliczenia PIT był aktualny, bo wtedy będziemy mogli prawidłowo. rozliczyć podatki za dany rok stosując zasady obowiązujace przy wyliczeniu podatku, ale też stosowaniu odliczeń i zwolnień podatkowych jakie można zastosować w danym roku. Czasem wprowadzane zmiany są niewielkie, ale bywają istotnie chociażby ze względu na możliwość skorzystania z ulg i odliczeń obniżających wysokość naszego podatku odprowadzanego do fiskusa. Programy do rozliczania PIT wprowadzają na bieżąco wszystkie aktualizacje i dlatego korzystając z programu PIT mamy pewność, że druki PIT są aktualne i nie musimy sami zagłębiać się w zawiłe przepisy podatkowe i ich nowelizacje. Dobry program PIT sam wybiera aktualne i optymalne rozwiązania. Jesteśmy też zwolnieni przez program z wykonywania wszelkich wyliczeń zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczacymi obliczenia wysokości podatku, odliczeń podatkowych, limitów, zaokrągleń itp.

W roku 2019 podatnicy wybierają kreator PIT 2018. Ale może się zdarzyć, że nasze rozliczenie podatkowe dotyczy innego roku. Tak jest w przypadku składania korekty zeznania podatkowego. Wtedy powinniśmy zastosować program do PIT, który pozwala nam skorzystać z odpowiednich formularzy obowiązujących w danym roku podatkowym i uwzględnia odpowiednie zasady stosownie do roku, który rozliczamy.

Czy program PIT 2018 jest bezpłatny

W internecie znajdziemy darmowy program PIT 2018, gdyż podatnicy będący osobami fizycznymi nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu rozliczenia z programem PIT. Niezależnie od tego, czy skorzystamy z programu oferowanego przez Ministerstwo Finansów, czy przez firmy oferujące program do wypełniania PIT, zarówno wypełnienie zeznania z pomocą programu jak i jego przesłanie online do urzędu skarbowego jest bezpłatne.

Jak wybrać właściwy formularz PIT

Każdy program rozliczenia PIT 2018 udostępnia aktualnie obowiązujące formularze, na których możemy dokonać rozliczenia podatkowego za miniony rok. Najczęściej wypełniane deklaracje stosowane do rozliczeń rocznych to PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-38 i PIT-39. Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wypełniają deklaracje PIT- 37, jeśli uzyskują przychody za pośrednictwem płatników lub PIT- 36, gdy prowadzą działalność gospodarczą. Osoby korzystające z rozliczenia podatku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wypełniają formularz PIT-28. Na druku PIT-38 podatnicy rozliczają przychody kapitałowe, a na PIT-39 przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw do nieruchomości.

Oprócz podstawowych formularzy każdy program PIT 2018 udostępnia też wymagane druki załączników, np. osoby korzystające z ulg i odliczeń podatkowych mają obowiązek wypełnić PIT-O, podatników uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej obowiązuje formularz PIT- B o wysokości dochodu (straty) z tej działalności jako załącznik do deklaracji PIT-36 , w PIT-ZG. należy podać informację o wysokości dochodów uzyskanych za granicą oraz podatku tam zapłaconych. W wyborze odpowiedniego załącznika wymaganego w naszej konkretnej sytuacji pomoże nam dobry program pit 2019, który nie wymaga od nas znajomości przepisów podatkowych i przeznaczenia poszczególnych deklaracji do rodzaju rozliczenia podatkowego, lecz sam wybierze właściwy formularz zeznania oraz wszystkie wymagane załączniki.

Rozliczanie PIT online coraz popularniejsze

Podatnicy korzystający z programu PIT nie mają narzucanego sposobu dostarczenia deklaracji rocznej do urzędu skarbowego, mają prawo wyboru.

Program do rozliczania PIT 2019 pozwala na wybór drukowania wypełnionych deklaracji pit, aby dostarczyć je osobiście lub przez pośrednika do urzędu fiskalnego lub przesłać pocztą na adres urzędu. Jednakże coraz więcej podatników dostrzega pozytywne strony rozliczania pitów online i liczba osób, które wysyłają zeznania podatkowe do fiskusa przez internet rośnie z każdym rokiem.

Forma e deklaracji jest niezwykle wygodna, pozwalająca oszczędzić czas, a nawet pieniądze. Pity przez internet można przesłać do systemu e-Deklaracje o każdej porze, gdyż system działa przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, również w swięta. Po poprawnym wysłaniu e deklaracji online otrzymujemy urzędowe potwierdzenie odbioru (urząd skarbowy przesyła je również drogą elektroniczną).

Terminy rozliczenia PIT w 2019 roku

Ustawowe terminy obowiązujące podatników składających zeznania roczne w roku 2019 nie zmieniają się.

Najwcześniej, bo do końca stycznia swoje zeznania mają obowiązek złożyć podatnicy rozliczający podatki w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Większość podatników ma czas na złożenie formularzy PIT-36, PIT36-L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 do 30 kwietnia 2019.

Korzystanie z programu do rozliczenia PIT i wysłanie PIT przez internet może uchronić niektórych podatników przed spóźnieniem w złożeniu zeznania, gdyż z programem PIT możemy wysłać deklaracje rozliczeniowe przez internet nawet w ostatnich minutach obowiązującego terminu, kiedy urzędy zamykają podwoje.